W czwartek 2 kwietnia o godz. 13 publiczna debata nad zmianą studium zagospodarowania terenów przy S3 (pod inwestycje) oraz terenu zakładu ZASTAL (usługi, handel, mieszkaniówka).

Forma nietypowa z powodu epidemii – dyskusja odbędzie się na antenie radia Index oraz w internecie. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami i do uczestnictwa w dyskusji. Dzięki radiowej formie więcej osób może zabrać głos.

 

ZASTAL 

Zdaniem Ruchu Miejskiego należy wykorzystać centralne położenie terenu dla stworzenia tu miejsca interesującego i wielofunkcyjnego, pełniącego funkcje publicznej, częściowo wolnej przestrzeni. Zachować i nie dopuścić do wyburzenia fabrycznych hal (i postawienia na ich miejsce zabudowań mieszkaniowych albo marketu), stanowią one potencjał do stworzenia nowej jakości przestrzeni Zielonej Góry.  Zobaczcie na zdjęcia – jak zagospodarowano byłą halę Gwardii w Warszawie (poniżej w galerii).

  • Uważamy że zastalowskie hale po odpowiednim remoncie to świetne miejsce na stworzenie nowego targowiska, by mieszkańcy całego miasta mieli dostęp do produktów nie tylko z marketów. Estetyczne stoiska, kawiarnie, księgarnia i stragany z lokalnymi produktami – warzywami, owocami, winem, miodem, sokami owocowymi i innymi wyrobami lokalnych rolników i producentów.
  • Tutaj mogą też z powodzeniem funkcjonować rzemieślnicy, lokalni przedsiębiorcy – producenci unikatowych rzeczy, towarów i usług (np. mebli, żywności – np. olejów – choćby na bazie pestek winogron, win, czy soków). To świetne miejsce na inkubator przedsiębiorczości dla małych firm.
  • Przestrzeń powinna służyć też zielonogórskim twórcom kultury. To świetne miejsce na działania artystyczne, pracownie, ekspozycje sztuki, której tak duże zbiory ma Muzeum Ziemi Lubuskiej. Już teraz na ZASTALu znalazło miejsce wiele kapel muzycznych. Należy umożliwić im dalsze swobodne działanie i rozszerzyć zakres oferty dla twórców. Kultura tworzy klimat miasta.
  • W zabudowaniach mogą też znaleźć się lofty, na wzór tych zaprojektowanych przy ulicy Fabrycznej, jednak z zachowaniem odpowiedniej odległości od obszarów aktywności. To jest zasadny sposób na wprowadzenie na ZASTAL mieszkaniówki, jednak nie w formie blokowiska-sypialni i nie zagęszczając centrum miasta.
  • Na terenie powinien się też znaleźć obszar zielony (w którego budowanie nie trzeba wkładać specjalnie środków, a wykorzystać zielone obszary, jakie tam już powstały naturalnie. To powinno być naturalne przedłużenie okrojonej zabudowaniami jednorodzinnymi Doliny Gęśnika. Zabudowania zaś powinny zająć nie więcej (lub nie dużo więcej) niż obecnie istniejące.

ZASTAL to niepowtarzalne miejsce, wizytówka miasta z racji sąsiedztwa z dworcem PKP. Może skupić wszystko to, co twórcze i to co zdrowe. Niech to miejsce wyznaczy trendy przyszłej Zielona Góry – twórczej, stawiającej na zdrowie i lokalne produkty.

 

STREFA PRZEMYSŁOWA PRZY S3

  • 400 ha to ogromny leśny obszar. Taka wyrwa w zielonym ringu miasta wpłynie niekorzystnie na mikroklimat miasta. Są tam źródliska wody – Gęśnika. W pobliżu też zlokalizowano kurhany.
  • To byłaby już 3 strefa przemysłowa miasta oderwana od 2 istniejących. Sensowniej byłoby powiększyć istniejącą (w stronę Zawady przy S3)
  • Nowe inwestycje, czyli zabudowania halowo/fabryczno/biurowe, powinny być projektowane w sposób zielony, a więc z zachowaniem zielonego potencjału, bez ogołacania ziemi do cna. Takie strefy przemysłowe są cenniejsze dla przyszłych inwestorów.

 

Więcej informacji w komunikacie urzędu: http://www.zielona-gora.pl/PL/971/7672/Dyskusja_nad_Studium_na_odleglosc/?fbclid=IwAR1onfIlt0_rOMF1kVQ6OFWoUdWk1ahqPKTqNjUSyNKRfbpTTiMFjZISW2s

 

Zachęcamy do uczestnictwa!