Do 7 lutego 2025 r. można zgłaszać uwagi do sporządzanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Zbigniewa  Herberta/ Węglowej/Zjednoczenia. Teren jest prywatny.

Plan obejmuje inny obszar niż brany pod uwagę w 2021 r., bo tylko działki po południowej stronie Złotej Łączy, po byłym składzie węgla        i  Hobbylandzie – w zdecydowanej większości klepisko i pozostałości po zabudowaniach. Obszar nie obejmuje drugiego brzegu rzeczki, który już wcześniej miał zostać i niestety został przeznaczony pod zabudowę.
Sprawa wówczas obrała nieoczekiwanego obrotu i wiąże się z kuriozalną sytuacją. Na sesji Rady Miasta w 2022 r. prezydent Kubicki zmienił projekt pomijając wymagane prawem procedury i razem ze swoimi radnymi w wyniku głosowania ustanowili na mniej cennej przyrodniczo części obszaru… teren urządzonej zieleni. Niemal spadliśmy z krzesła na tą wieść, ale sprawa szybko okazała się mieć drugie dno. Gdyby grunt należał do zaprzyjaźnionych deweloperów w snach nikomu nic podobnego by się nie przyśniło, ale grunty należały do nie-zaprzyjaźnionych. Kubicki po raz kolejny pokazał wówczas, że „miasto należy do niego”.
Na tej zagrywce Miasto mogło stracić nawet 15 mln pln w ramach odszkodowania dla inwestora, gdyż zabudowę mieszkaniową i usługi dla tego terenu przewidywało studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Prawnicy inwestora zaskarżyli uchwalony MPZ i wygrali proces z miastem w wojewódzkim sądzie administracyjnym.
Jak w ogóle mogło dojść do takiej sytuacji?
W efekcie uchwalono zabudowę na obszarze MW4, czyli dzikości, a na klepisku zieleń. Czyli zupełnie na odwrót niż logicznie powinno być.
Obecnie nie czarujemy się, że MPZ jest uchwalany po to, by wrócić do starego założenia i również klepisko przeznaczyć pod zabudowę. Najlepszym rozwiązanemu naszym zdaniem byłoby uchwalenie po północnej stronie cieku terenu zielonego, niestety to nie jest już przedmiotem rozpatrywań.

Teren, którego plan dotyczy obecnie.

 

Niemniej zachęcamy Was do składania uwag, mniej więcej jak wówczas:

🟢 Zachowanie jak największej powierzchni biologicznie czynnej, również kosztem zabudowań – obecnie teren w przeważającej części to otwarta przestrzeń z porastającą zielenią. Zdecydowanie warto zadbać o zachowanie zielonego charakteru terenu tuż poza granicą obszaru     i odsunąć zabudowania jak najdalej od cieku Złotej Łączy. Koryto rzeczki, dzięki któremu rejon jest wilgotny powinno stanowić główną troskę przy planowaniu zagospodarowania tego miejsca.

🟢 Warto może również zastanowić się nad możliwością budowania wyższych obiektów, jednak na rzecz zachowania większej wolnej przestrzeni wokół nich, przeznaczonej na zieleń. Nieopodal stoją wysokościowe bloki przy ul. Lisiej, wokoło nie ma też cennego historycznie krajobrazu, osi widokowych, które wysokie zabudowania mogłyby zasłaniać.

Wnioski można składać na piśmie w formie papierowej lub elektronicznej na adres: rozwojmiasta@um.zielona-gora.pl, na formularzu w postaci papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego. Obowiązujący formularz dostępny jest na stronie: https://bip.zielonagora.pl/procedury/3/wydzial/24/

Zielona działka przeznaczona pod zabudowę w 2022 r.

Linki do artykułów:                                                                                                                                                            https://ruchmiejski.zgora.pl/bloki-w-dolinie-zlotej…/