Akcja „Stop suszy”. Kosić czy nie kosić?
W dobie zmian klimatu i suszy odpowiedz wydaje się być prosta. Jednak okazuje się, że wciąż potrzeba edukacji społecznej w tej dziedzinie. Potrzeba zmian w postrzeganiu koszenia u wszystkich właścicieli gruntów na terenach miejskich.
Wraz z pracownikami ZGK pracujemy nam MAPĄ KOSZEŃ.
Ma ona wprowadzić podział terenów zielonych na strefy rekreacyjne, koszone 3-4 razy w roku i półdzikie, koszone 1-2 razy w roku oraz pasy drogowe koszone tak aby zachować bezpieczeństwo ruchu. 👉 INFO
Rzadsze koszenie i podział miasta na strefy opłaci się podwójnie, dając w zamian oszczędność finansową oraz szereg korzyści dla środowiska.
Swobodnie rosnąca, bioróżnorodna trawa i rośliny kwietne pomagają w walce z suszą, oczyszczają powietrze i wody powierzchniowe, obniżają temperaturę w mieście a także wspierają populacje kluczowych dla ekosystemu owadów, ptaków i małych zwierząt. Zwykły trawnik nie spełnia żadnej z tych funkcji. Dzikie trawy i łąki kwietne mają coraz więcej zwolenników, także ze względu na ich wartość estetyczną.

 

 

Koszenie zanieczyszcza powietrze szkodliwymi dla zdrowia substancjami: tlenkami węgla CO, CO2, tlenkami azotu NOx, pyłem zawieszonym PM10. Powoduje też stokrotny wzrost emisji toksycznych lotnych związków organicznych (LZO), które wytwarzają ozon przygruntowy – główny składnik smogu fotochemicznego.
Dźwięk emitowany przez kosy spalinowe i kosiarki wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy, przy czym według WHO hałas jest drugim po zanieczyszczeniu powietrza największym zagrożeniem dla człowieka i środowiska.
Dlatego stawiamy na edukację społeczną. Chcemy aby nasze miasto czerpało wzorce z europejskich i polskich miast.
W przestrzeni miejskiej, tam gdzie pozostaną obszary biocenotyczne (bez koszeń lub z jednych koszeniem w roku) staną tabliczki edukacyjne. Zachęcamy media do wzięcia udziału w edukacji i nagłaśnianiu akcji.
🚩Rekomendacje dotyczące zmian w sposobie koszenia traw na terenie miasta prześlemy do Spółdzielni Mieszkaniowych, Zakładu Wodociągów i Melioracji oraz innych właścicieli gruntów.