Tzw. obwodnica południowa obrosła w legendy. Pomysł wypłynał w 2015r., jednak idea drogi przez las zwanej obwodnicą sięga lat 70tych, kiedy Zielona Góra była o wiele mniejszym miastem i rzeczywiście wówczas pomysł ten oznaczał budowę ringu wokół miasta – i miał sens. Dziś przebieg trasy dzieli miasto na pół, przecinając największy nieposzatkowany teren leśny w granicach miasta i odcina 9 nowo przyłączonych miejscowości na południu.

Dlatego walczymy o wytyczenie innego przebiegu obwodnicy, by była prawdziwą obwodnicą, a nie stratą pieniędzy, szansy na prawdziwie pojmowany rozwój i stratą zielonogórkiej perły przyrodniczo-krajobrazowej, jaką są Wzgórza Pistowskie i Las Piastowski.

Każda droga w lesie powoduje jego zabudowę. O strefach przemysłowych i osiedlowych w lesie mówi sie już w kuluarach, choć oficjalnie nic takiego nie będzie miało miejsca. Kierujemy się zasadą ograniczonego zaufania i zdrowo rozsądkowym myśleniem, że wydanie 130mln (30mln z budżetu zadłużonego już miasta) nie skończy się bez dalszych interesów wokół inwestycji.

Fot. An Krasko

Dlatego spotkaliśmy sie po raz drugi (pierwszy w 2015r.), by wywołać dyskusję i przytoczyć argumenty przeciw obwodnicy w obecnym kształcie, a do Prezydenta i Rady Miasta wystosować apel o negocjacje w przebiegu obwodnicy.

Domagamy się:
1. Budowy obwodnicy miasta, zamiast wąskiej drogi za 130 mln,
zaprojektowanej 40 lat temu.
2. Rozwiązania problemów komunikacyjnych miasta zamiast generowania nowych.
3. Ochrony Wzgórz Piastowskich / Lasu Piastowskiego.
4. Odkorkowania Trasy Północnej poprzez modernizację korkujących się rond na północy miasta.
Ostrzegamy:
1. Trasa Południowa nie odkorkuje centrum i Trasy Północnej, a nikt z północy miasta nie będzie okrążał miasta, by wjechać do centrum od południa.
2. Ciężarówki ze Stelmetu z Jeleniowa i kurników zakorkują ulicę
Zielonogórską w Ochli, a mieszkańcy południowych dzielnic staną w
korkach przed rondami na średnicówce.
3. Stracimy nieodwracalnie miejsce wypoczynku Zielonogórzan, zniszczymy krajobraz wokół kąpieliska w Ochli.
Przypominamy:
Konsultacje dotyczyły OBWODNICY, a nie TRASY ŚREDNICOWEJ!
To nasz las, nasze pieniądze i nasza decyzja!

GALERIA