Czy Zielona Góra jest miastem przyjaznym dla osób starszych? Czy realizowana jest polityka senioralna w mieście? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na IV spotkaniu otwartym Ruchu Miejskiego Zielona Góra – SENIORZY W MIEŚCIE.
Spotkanie odbędzie się 17 lipca (wtorek) o godzinie 17:00 w MEDIATECE Góra Mediów (I piętro) w Bibliotece im. C. Norwida w Zielonej Górze.
Podczas debaty wsłuchamy się w potrzeby zielonogórskich Seniorów. Jako ruch miejski przedstawimy także rozwiązania i pomysły na ulepszenie życia starszym mieszkańcom naszego miasta.
Zapraszamy wszystkie środowiska seniorów z Zielonej Góry, będziemy gościć również urzędników oraz różne organizacje pozarządowe.
Przyjrzymy się obecnej sytuacji Seniorów między innymi: ofercie domów dziennej pomocy, klubom, usługom opiekuńczym, wolontariatom, potrzebom i oczekiwaniom instytucji, organizacji, które na co dzień zajmują się życiem Seniorów w Zielonej Górze.
Czy na etapie planowania przestrzeni miejskiej, dostępu do kultury, transportu, rozrywki, usług medycznych i opiekuńczych a także ulg i udogodnień w mieście mamy wystarczającą ofertę dla Seniorów? Czy miejskie programy Zgrana Karta 50+ i Koperta Życia wystarczą aby zapewnić zielonogórskim Seniorom bezpieczeństwo, spokój, rozwój, aktywność i komfort życia w mieście?
Państwa zapraszamy do aktywnego uczestnictwa i udziału w dyskusji. Oddajemy Wam głos! Możecie się Państwo chwalić, poruszyć problem, pokazać jak działacie, powiedzieć jakie macie potrzeby i pomysły.
Inicjatywy i instytucje chętne krótko się zaprezentować proszone są o kontakt.
Serdecznie zapraszamy do przybycia i udziału w forum. Każdy będzie miał możliwość przemówienia i zabrania głosu w debacie. Spotkanie jest dostępnie dla wszystkich zaangażowanych i zainteresowanych tematem.
Dlaczego polityka senioralna jest tak ważna w miastach i należy ją monitorować?
Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i żyjemy coraz dłużej. Według danych z 2010 roku grupa osób w wieku 60+ liczy blisko 20 proc. W prognozach przewiduje się, że do 2035 r. odsetek sięgnie 30 proc. Jest to więc najbardziej dynamicznie rosnąca grupa wiekowa w miastach. Wszyscy zaczniemy się kiedyś starzeć dlatego polityka senioralna w mieście to temat bardzo ważny, wymagający dyskusji, planowania i skutecznego działania.