Park Tysiąclecia to wyjątkowe miejsce, skupiające wokół wielu ludzi oraz wyjątkową historię. Dbałość o tereny zielone cieszy, choć chcemy, by nie chodziło tylko o zieleń na pokaz i tą oficjalną: parkową, czy śródmiejskie rabaty, które wymagają dużo nakładu w utrzymywaniu. Dlatego od lat walczymy o każdy jej skrawek w mieście. Ale dziś nie o tym.

Magistrat zapowiedział wielkie otwarcie Parku po remoncie z okazji  wiosny (i oczywiście wyborów). Wszyscy wiemy, że zamknięty w dosłownym tego słowa znaczeniu był tylko przez krótką chwilę, kiedy rozpoczęto w nim prace w sierpniu 2022. Dołożyliśmy jako mieszkańcy do remontu ok. 10mln, kolejne prawie 5mln wpłynęło z Polskiego Ładu.

 

Park miał być zrewitalizowany już kilka lat temu. Wówczas zajęła się nim Fundacja Salony. Od 2012 r. systematycznie organizowano spotkania i konsultacje z mieszkańcami w ramach projektu Millenium Park (więcej tu: Park Tysiąclecia / Millenium Park – otwarcie | Fundacja Salony). Wszystko we współpracy i w zgodzie z magistratem. Powstało kilka profesjonalnych koncepcji (zamówienie złożył magistrat). Ówczesna kwota na realizację – 3,5mln.  Kiedy miało dojść od planów do czynów, magistrat zerwał współpracę i wyrzucił wieloletni projekt społeczny do kosza / linki na końcu tekstu /.  Racjonalnego uzasadnienia nie było, choć nie sztuka się domyślić. W 2016 r. Zielona Góra przystąpiła do rządowego programu GPR (Gminny Program Rewitalizacji), który dawał potencjalnie możliwość inwestycji w parki, choć sama ustawowa definicja rewitalizacji społecznej dotyczyła innego rozumienia i co zostało dowiedzione przy okazji Wzgórz Piastowskich. Niemniej to wtedy rozpoczęła się ofensywa remontowa na miejską zieleń (Park Sowińskiego, Park Winny, Park w Kiełpinie, Park w Ochli, Dolina Gęśnika) z wykorzystaniem funduszy unijnych, a magistrat stał się „przyjazny zieleni”. Tzw. łatwy łup. Parku Tysiąclecia z tamtej puli co prawda nie udało się zrewitalizować, ale co się odwlecze… to się później wykorzysta.

Millenium Park – projekt rewitalizacji parku Fundacji Salony

 

Millenium Park – projekt rewitalizacji parku Fundacji Salony

 

Znając niuanse podwórka zielonogórskiego nie sposób zostawić obojętnie charakterystycznego obiektu, czyli starego krematorium. Jego remont zakończył się w 2014 r. Zyskał nazwę Willa Kreatywności. Siedzibę miały tam stowarzyszenia (m.in Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne) i młodzi przedsiębiorcy z branży IT, czy Akademicki Inkubator Przedsiębiorczośći. Nieprawdą jest, że budynek kilka lat czekał na gospodarza (jak informował „obywatelski portal” Niebawem znajdziesz ich w parku Tysiąclecia (wiadomoscizg.pl)). Należy się raczej zastanowić jakie plany wobec obiektu miał magistrat, do czego dążył i jaką polityką współpracy z zielonogórskimi organizacjami się kierował. Ne bez  powodu miasto wypowiedziało umowę znajdującym sie tam organizacjom.  W 2021 r. budynek będący w zasobach miasta otrzymał prezydencki radny Grzegorz Hryniewicz pod siedzibę swojej fundacji charytatywnej i to on reklamuje się obecnie jako „gospodarz” parku i inicjator jego rewitalizacji.

 

Ocenę powyższych informacji zostawiamy publiczności.

Nasze zdjęcia pochodzą z lat 2012-2018. Nowo wyglądającego parku jeszcze nie utrwalaliśmy na fotografiach.

LINKI:

Jak Kaliszuk Park Tysiąclecia wyrzucił do kosza (wyborcza.pl)

O Parku Tysiąclecia mówi się w całym kraju. Czy będzie wstyd na całą Polskę? (wyborcza.pl)

Kaliszuk o aferze Parku Tysiąclecia: To była koncepcja, rodzaj wizji (wyborcza.pl)

Architekt z BudCud do Kaliszuka: Niektóre wypowiedzi urzędników świadczą o ich niewiedzy lub cynizmie (wyborcza.pl)