20 września na Piast –Polanie podczas briefingu prasowego Komitetu Wyborczego Ruch Miejski Zielona Góra została oficjalnie przedstawiona kandydatka na Prezydenta Miasta Zielona Góra.

Jest nią – dr Anita Kucharska- Dziedzic, wieloletnia prezes stowarzyszenia BABA, liderka Ruchu Miejskiego Zielona Góra, bezpartyjna, niezależna społeczniczka i aktywistka.
Anita Kucharska-Dziedzic jest jedyną kobietą, która w tych wyborach samorządowych kandyduje na urząd prezydenta Zielonej Góry.

 

 

Podczas spotkania prasowego komitet zaprezentował także listy kandydatów do Rady Miasta. Tworzą je niezależni działacze społeczni, naukowcy a także specjaliści i eksperci z różnych dziedzin i branż.
Poza Kucharską-Dziedzic, listom do rady miasta liderują – dr Dawid Kotlarek, historyk, regionalista, bibliotekarz, organizator konferencji o tożsamości Ziemi Lubuskiej, muzyk (gitara elektryczna i basowa) i maratończyk, Joanna Liddane, aktywistka miejska, obrończyni przydrożnych alei, działaczka na rzecz ochrony zwierząt, ocalania zabytkowej tkanki miasta, szefowa Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta, Grzegorz Lipiec – reżyser, niezależny filmowiec, założyciel grupy „Sky Piastowskie”, trener artystyczny młodzieży, aktywista miejski w działaniach na rzecz Lasu Piastowskiego i Piast-Polany, osiedlowych domów kultury, dwukrotny zdobywca “Złotych Lwów” w Gdyni, Sebastian Pilichowski – przyrodnik, biolog, edukator i pracownik Ogrodu Botanicznego, współautor przeglądu zdrowotnego drzew przydrożnych w Zielonej Górze, specjalista w zakresie zwierząt egzotycznych i terrarystyki.

 

BIO: Anita Kucharska – Dziedzic, 46 lat, mężatka od 22 lat, mama licealisty
-Doktor nauk humanistycznych (magisterium i doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim), literaturoznawczyni, nauczycielka akademicka.
-Ekspertka z zakresu przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i dorosłych oraz udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym, autorka publikacji popularnonaukowych oraz poradników dla dzieci i dorosłych, pracowników pomocy społecznej i nauczycieli.
-Od 20 lat aktywistka społeczna, szefowa Stowarzyszenia BABA, zaangażowana w budowę społeczeństwa obywatelskiego wolnego od dyskryminacji, nierówności i niesprawiedliwości.
-Zwolenniczka partycypacji obywatelskiej i jawności, członkini społecznych ciał doradczych i opiniotwórczych w temacie praw kobiet, rozwoju lokalnego, działalności pożytku publicznego, ekonomii społecznej, monitorowania regionalnego lubuskiego programu operacyjnego.
-Dyrektorka niepublicznego przedszkola „Ślimaczek”, rzeczniczka edukacji outdoorowej.
-Pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Lubuskim, regionalna koordynatorka Instytutu Myśli Demokratycznej.
-laureatka nagrody Polskiej Rady Biznesu za działalność społeczną w 2016 r. odznaczenia – Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, nagród i wyróżnień lokalnych i ogólnopolskich za działalność na rzecz pokrzywdzonych, Zasłużona dla Województwa Lubuskiego.
-Prywatnie wielbicielka storczyków, cocker spanieli, literatury science-fiction i sudoku. Z mężem lubi podróżować, z synem słuchać tej samej muzyki.

 

GALERIA