Ruch Miejski złożył projekty do BO 2019. Oprócz tzw. pro zielonych są takie, które dotyczą rekreacji, programowania i renowacji zabytków. Zasada głosowania: głosować można na 3 dowolne zadania okręgowe i 1 ogólnomiejskie.

Ruch Miejski złożył projekty do BO 2019. Oprócz tzw. pro-zielonych są takie, które dotyczą rekreacji, programowania i renowacji zabytków. Zasada głosowania: głosować można na 3 dowolne zadania okręgowe i 1 ogólnomiejskie.

Głosować można na formularzu internetowym:
https://appbo.um.zielona-gora.pl/Home/SurveyForm

 

W plebiscycie na realizacje zadań w BO 2019 znalazły się:

5.11. City Tree – ekran z mszaków absorbujący smog i zanieczyszczenia.

Mszaki i porosty absorbują smog  i potrafią oczyścić powietrze. Te niepozorne rośliny pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla i azotu z atmosfery (porównywalne do ponad 200 drzew)  i skutecznie je wiążą. Przy okazji dziękujemy tym co nazywali  nas „fanami mchów i porostów” za inspirację, którą przekuliśmy w kreatywny pomysł.
Zadanie zaproponowaliśmy w okręgu 5 czyli Śródmieściu, deptaku i na BETON ZONE czyli ulicy Bohaterów Westerplatte.

 

2.1. Pracownia kodowania w Zielonogórskim Ośrodku Kultury

Celem zadania jest stworzenie pracowni kodowania w Zielonogórskim Ośrodku Kultury – nowoczesnego, osiedlowego centrum kulturalno-edukacyjnego, miejsca edukacji dla dzieci i dorosłych w zakresie podstaw kodowania i programowania. W obliczu cyfrowych przemian umiejętności te stają się ważnym elementem naszego codziennego życia.  Pracownia kodowania, poprzez zabawę ma przyswajać wiedzę o nowych technologiach i językach programowania.

Pracownia służyć będzie mieszkańcom okolicznych osiedli, jak i wszystkim zainteresowanym zielonogórzanom. Zostanie wyposażona w następujący sprzęt:
• komputery stacjonarne – 10 sztuk
• tablety z systemem Android – 10 sztuk
• roboty edukacyjne Photon – 10 sztuk
• gry edukacyjne Scottie Go! – 10 sztuk
• klocki LEGO BOOST. Zestaw kreatywny – 10 sztuk
• projektor multimedialny
• tablica interaktywna

 

2.2. Wypoczynkowa Piast-Polana. Ulepszmy jej funkcję

Znane i lubiane miejsce niezobowiązującej rekreacji i wypoczynku. Jedyne takie miejsce w mieście, otwarte dla wszystkich! Piastowska Polana w szerszej świadomości mieszczan zaistniała, kiedy miała być polana lodem. Na szczęście udało się odwieść od tego pomysły.
Dzięki tym chwilom zimnej zgrozy w ramach akcji Polana na Warsztat a.d. 2016 powstała wstępna koncepcja na ulepszenie funkcji wypoczynkowych Piast-Polany  – bez buldożerów.

Oto, o co wnioskujemy w zadaniu BO:
• postawienie wygodnych ŁAWEK
• nasadzenie DRZEW OWOCOWYCH i KRZEWÓW dla cienia i frajdy jedzenia
• wykonanie dostępu do WODY!
• zbudowanie TORU SPRAWNOŚCIOWEGO dla starszych i młodszych z drewnianych elementów
• postawienie koszy na śmieci
• dodatkowe elementy siłowni
• leżaczki – jeśli starczy kaski – ale wiadomo, że kocykowanie na polanie przede wszystkim!

 

3.10. Zielone Ekrany Akustyczne

To pomysł na efektywne zazielenienie miasta i przeciwdziałanie szpetocie.
To działanie na rzecz  ptactwa śpiewnego, by powróciło do miasta. Wycinka drzew i zanikanie krzaków oraz termomodernizacja bloków wygania nawet pospolite, a jakże lubiane wróble!

To zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza i chorobom cywilizacyjnym.
To przywrócenie harmonii życia w mieście na co dzień!

Chcemy to osiągnąć działaniem zazieleniania pnączami EKRANÓW AKUSTYCZNYCH!!! W pierwszej kolejności przy drodze przez Park Piastowski – ulica ks. Michalskiego. Projekt będzie wymagał wykonania rodzaju nakładek-drabinek na obecne przezroczyste i gładkie ekrany i nasadzenie pnącz oraz wykucia w betonie pasa ziemi dla roślinności.

 

14. Fontanna multimedialna w Zielonej Górze / OGÓLNOMIEJSKIE

Fontanna do multimedialnych pokazów. Ogólne działanie:

• dysze podświetlane są wielobarwnym światłem;
• wyrzucają strumienie wody w rytm muzyki w różnych kombinacjach;
• dysze zaprojektowane na kształt kiści winogron (odniesienie do tradycji winiarskich miasta).

Proponowana lokalizacja: Plac Słowiański (Ewentualnie dostosowanie fontanny przy placu Bohaterów)
Proponowana nazwa: Fontanna Winiarki (nawiązanie do pobliskiego posągu Winiarki oraz tradycji winiarskich miasta).

 

5.9. Zielone przystanki w centrum miasta

Posadzenie roślin na i przy przystankach autobusowych MZK.
(np. w gruncie, w skrzyniach, na dachach, ocieniające pnącza na stelażach).
Celem projektu mają być bardziej przyjazne i komfortowe przystanki obsadzone zielenią, porośnięte pnączami (zacienienie), z ewentualnym dostępem do wody o ile możliwe (mikro fontanny, mikro kaskady, mikro wodospady jako poidła dla ptaków, psów i poprawa mikroklimatu lub kranik z wodą także do ochłody ludzi).

 

5.19. „Sala Szeptów” – Remont piwnicy winiarskiej przy ulicy Sowińskiego 3

Zadanie polega na remoncie starej piwnicy winiarskiej  przy ul. Sowińskiego 3. Umożliwi to zwiedzanie piwnicy winiarskiej oraz wyposażeniu jej w beczki z dawnej wytwórni Raetscha (później Polmos przy Chrobrego), których właścicielem jest miasto Zielona Góra.  Miejsce może też służyć organizowaniu różnego rodzaju spotkań kulturalnych, wystaw , wernisaży i warsztatów,  nieodpłatnie dla mieszkańców miasta. Piwnica w przyszłości ma być włączona do szlaku wina i architektury.

W tym celu należy dokonać jej remontu poprzez modernizację instalacji elektrycznej, poprawę  estetyki (ścian i podłogi), wymianę  bram wejściowych.

 

5.20. Dawna tłocznia win przy ul. Wrocławskiej – remont dachu

Remont zrujnowanego dachu na budynku przy ulicy Wrocławskiej 7a, gdzie mieściła się wielka tłocznia win Carla Engmanna ze stanowiskiem na  siedem drewnianych pras winiarskich, wyposażona w szyny, po których pchano wózki albo przetaczano beczki. Tłocznia stanowiła otoczenie Engmanns Palais wraz z fermentowniami, przeznaczonymi do butelkowania, etykietowania i magazynami.
Nieruchomość jest własnością miasta.

Cel zadania –  przywracania świetności budynkowi byłej tłoczni poprzez remont dachu i zabezpieczenie przed postępującą dewastacją. Przygotowanie do procesu  odtworzenia tłoczni  z fermentownią, jako fragmentu zielonogórskiego szlaku wina i architektury.

 

1.2. Podglądacz ptaków – platforma obserwacyjna

Wśród najczęściej obserwowanych i budzących największe emocje zwierząt znajdują się ptaki. Zadanie to propozycja stworzenia zadaszonej platformy drewnianej z dwiema lub trzema na stałe przymocowanymi lunetami ornitologicznymi umożliwiającymi obserwacje ptaków nad Jeziorem Cegielni. Inwestycja zostanie zlokalizowana w sąsiedztwie akwenu, w obrębie granic będących własnością Miasta Zielona Góra.

Zakres:
• Lunety, 3 szt.
• Zadaszona wiata drewniana na podwyższeniu, z balustradą od strony staw
• Dwie (minimum) kamery włączone w monitoring miejski
• Tablice edukacyjne wykonane przez profesjonalistów.

 

15. Bluszcz na zielonogórskie ściany / OGÓLNOMIEJSKI

Obsadzenie ścian, murów, płotów i innych pionowych powierzchni pnączami (z priorytetem na zimozielone bluszcze).
Celem projektu jest rozbudowa zieleni w mieście, poprawa wyglądu miejskiej przestrzeni, zakrycie nieefektownych powierzchni. Bluszcze doskonale oczyszczają powietrze i poprawiają mikroklimat w mieście, chronią budynki przed nagrzewaniem i wychładzaniem, izolują ściany zmniejszając niszczące działanie warunków zewnętrznych.

 

5.10. Muzyczny skwer

Miejsce rekreacji i wypoczynku z plenerowymi instrumentami muzycznymi.

 

4.12. Park Braniborski jako przestrzeń przyrodniczo-rekreacyjna.

Zadanie 4.12 w okręgu IV zakłada małą rewitalizację Parku Braniborskiego, zespołu przyrodniczo-cennego w okolicach Wzgórza Braniborskiego. Projekt przewiduje zakup drobnej architektury parkowej (ławek, koszy) z ekologicznych, minimalistycznych surowców aby wpisywały się w dziki charakter parku. Dodatkowo w zadaniu przewidziano montaż tablic informacyjnych o chronionych gatunkach zwierząt, roślin i ptaków, które występują na terenie parku (funkcje edukacyjne). Teren jest niezagospodarowany i zaśmiecony a korzysta z niego w celach rekreacyjnych tysiące mieszkańców Wzgórza Braniborskiego i pobliskich ulic. To park, z którego korzystają spacerowicze, biegacze, rowerzyści, trenujący nordic walking, a także dzieci z pobliskiej szkoły (PSP im. M Kopernika), seniorzy (Dom Kombatanta) oraz właściciele ogrodów działkowych (ROD Polska Wełna). Przewidywany koszt realizacji do 200 tysięcy złotych.

GALERIA